O Deníku N

Prohlubující se krize médií, politiky a veřejného života se pro nás stala hlavní motivací pro založení zcela nového média, které by nabídlo poctivou a profesionální žurnalistiku nezávislou na politických a obchodních zájmech svých majitelů.

Chceme, aby za náš obsah a za naše informace platili čtenáři, jim se budeme zodpovídat, jen na nich chceme být závislí a pouze jejich zájmy chceme bránit. To vše ve jménu podpory liberální demokracie, veřejné kontroly politické moci, občanských svobod, právního státu, kultury a budoucnosti této země.

Jsme novináři, kterým hodnota slova ani jeho schopnost odhalovat pravdu není lhostejná. Proto věříme, že se musíme vydat na cestu, kterou se vydává stále více úspěšných médií celého světa, když navracejí slovům a novinářské práci jejich hodnotu.

Díky inspiraci úspěšného slovenského Denníku N a za jeho vydatné pomoci rozjíždíme první nezávislý český deník založený primárně na placeném digitálním obsahu. Denník N se dokázal díky obrovské podpoře veřejnosti během tří let postavit na vlastní nohy a v dnešní době má už téměř 30 tisíc předplatitelů. Jeho systém digitálního předplatného patří k nejpropracovanějším na světě, a má proto všechny předpoklady uspět i v České republice.

Potřebujeme při tom vaši pomoc. Protože pokud chtějí být naše noviny nezávislé, musí být závislé na vás, na našich čtenářích, ne na penězích velkých finančních skupin, politických zájmech nebo inzerci.

Když nám dáte svoji důvěru, můžeme vám slíbit, že od 28. října 2018, na den přesně sto let po vzniku Československa, začneme vydávat Deník N, který se bude věnovat jen tomu, co opravdu potřebujete vědět. Kromě rychlého přehledu zpráv bude postavený na dlouhých zasvěcených textech, které jdou do hloubky a odhalují souvislosti důležitých kauz, problémů a společenských témat. Žádný balast, bulvár nebo šokující titulky, které znamenají více klikání na reklamy, ale od toho skutečně důležitého jen odvádějí pozornost.

Když jsme ohlásili úvodní přípravy, vrátila se nám skvělá odezva, vyjadřovali jste nám podporu a drželi palce. Bylo to pro nás velké povzbuzení a motivace. Jenže jen držet palce nestačí. Dnes od vás potřebujeme hmatatelnou pomoc. Staňte se našimi předplatiteli, abychom pro vás mohli dělat ty nejlepší noviny.

Jaký bude Deník N

Deník N bude první český digitální deník postavený na placeném obsahu. Vychází ze zkušeností slovenského Denníku N, který se díky podpoře čtenářů a předplatitelů během tří let dokázal dostat do provozního zisku a potvrdil tak svou nezávislost nejen novinářskou, ale i finanční. Na Slovensku má Denník N skoro 30 tisíc předplatitelů a měsíčně ho na webu navštíví 700 tisíc až milion uživatelů.

Podoba českého Deníku N bude odvozena od slovenského Denníku N. Bude zahrnovat dva klíčové typy obsahu. Rychlé stručné zpravodajství nazvané Minuta po minutě, ve kterém naleznete ty nejdůležitější informace, abyste měli základní přehled o aktuálním dění. Naopak události, které si zaslouží větší pozornost, budeme rozpracovávat v dlouhých textech, jejichž větší část bude za platební branou.

Tištěná verze bude k dispozici od ledna 2019 v případě, že se najde alespoň 1000 předplatitelů, kteří o ni budou mít zájem. Noviny budou vycházet pětkrát týdně od pondělí do pátku ve formátu A3 a rozsahu 16 stran. Zatím bude k dispozici doručování pouze v rámci České republiky.

Proč Deník N

1. Stojíme na straně svobody a demokracie
2. Hledáme pravdu a používáme při tom kritické myšlení
3. Žurnalistiku pro nás představují fakta, nikoliv dojmy
4. Jsme nezávislí na politických, obchodních a inzertních zájmech
5. Vybíráme pro vás jen to, co je skutečně důležité
6. Nejrychlejší stručné zpravodajství nabízíme zdarma
7. Zásadní témata vysvětlujeme v dlouhých textech do hloubky a v souvislostech
8. V naší redakci pracuje čtyřicet zkušených novinářek a novinářů
9. Svou práci děláme s nadšením a vírou, že má zásadní smysl
10. Řídíme se etickým kodexem

Podpořit projekt