Redakce

Ján Simkanič
ředitel vydavatelství

Novinář a vydavatel, který v současné době rozjíždí nezávislý Deník N založený na placeném obsahu. Do roku 2018 vedl 12 let internetové vydavatelství Internet Info, které vydává známé weby jako Lupa.cz, Měšec.cz, Podnikatel.cz, pořádá prestižní konference nebo anketu Křišťálová Lupa – Cena českého internetu. V letech 2008 – 2018 stál v čele oborového Sdružení pro internetový rozvoj. Připravil úspěšný sborník vzpomínek Mé dětství v socialismu a sestavil ze svých textů knihy České nesvědomí, Přelud svobody a Mediální revoluce. Ve volném čase se věnuje olejomalbě. V digitálním prostředí je známý jako Simindr.

Pavel Tomášek
šéfredaktor

Patřil ke skupině novinářů, která v roce 2005 zakládala Aktuálně.cz jako ve své době unikátní experiment s původním zpravodajstvím na českém internetu. Šest let vedl Aktuálně.cz jako šéfredaktor a dovedl ho k nejvyšší čtenosti v historii a pěti Novinářským cenám za nejlepší online žurnalistiku, komentáře a rozhovor. Podílel se na spuštění a úspěšném rozjezdu projektu DVTV, který přivedl na český internet novinářské osobnosti ČT Danielu Drtinovou a Martina Veselovského.

Jan Moláček
redaktor

Působil jako investigativní reportér v pořadu Reportéři ČT a Na vlastní oči v TV Nova. Získal Novinářskou cenu pro rok 2016 v kategorii nejlepší komentář, a to za texty psané pro Aktuálně.cz. Pracoval jako stálý zpravodaj České televize v Berlíně, Vídni a Moskvě. (Jako zpravodaj v Rusku musel skončit poté, co mu tamní ministerstvo zahraničí odmítlo prodloužit akreditaci.)

Lenka Vrtišková Nejezchlebová
redaktorka

Začínala v Pátku LN, kde strávila pět let, pak pracovala v redakci iDNES.cz a reportérském oddělení MF DNES. Od roku 2009 byla redaktorkou časopisu Týden, před dvěma lety se však rozhodla odejít na volnou nohu. Dosud psala pro několik časopisů profilové rozhovory s osobnostmi napříč zájmy a profesemi, slabost má však zejména pro vědu. Získala Novinářskou cenu za nejlepší rozhovor v kategorii psaná žurnalistika.  

Jakub Zelenka
redaktor

Je dvojnásobným držitelem Novinářské ceny za nejlepší online žurnalistiku. V letošním roce ji získal s kolegy za webový speciál o dezinformacích publikovaný na Aktuálně.cz, loni byl oceněn za speciál Češi v zajetí sociálních bublin na Lidovky.cz. Český literární fond mu letos udělil Novinářskou křepelku, cenu pro novináře do 33 let za mimořádný žurnalistický počin.

Lukáš Prchal
redaktor

Společně s kolegy z Aktuálně.cz obdržel letos Novinářskou za nejlepší online žurnalistiku, a to za práci na speciálu o dezinformacích. V loňském roce dostal od Českého literárního fondu Novinářskou křepelku, ocenění pro nejlepší novináře do 33 let.

Eliška Hradilková Bártová
redaktorka

V Novém deníku bude pracovat jako investigativní reportérka. V této roli působila postupně v týdeníku Respekt, Aktuálně.cz, MF Dnes a v HlídacíPes.org. Je autorkou unikátních vizualizací, které rozkrývají pozadí kontaktů vlivných lidí. Založila a vedla Centrum nezávislé investigace. Je držitelkou „Journalist Award For Diversity. Against Discrimination“, kterou uděluje Evropská unie.

Petr Koubský
editor

Dlouhá léta vedl známé Softwarové noviny, v anketě Křišťálová Lupa se stal Osobností roku. Byl editorem a spoluvydavatelem magazínu 067. Moderuje odborné konference. Učí na VŠE a na FF UK, vedl také vzdělávací instituci iCollege.

Jana Ciglerová
redaktorka

Jana Ciglerová vystudovala žurnalistiku na FSV a International Journalism na City University v Londýně. Žije v USA a do Nového deníku přichází po třinácti letech v MF Dnes na pozici americké zpravodajky. V minulosti působila jako zpravodajka Lidových novin ve Velké Británii, psala pro The Observer a Evening Standard a absolvovala stáž pro zahraniční zpravodaje v Helsinkách. Zajímá se také o témata žen, založila diskusní pořad Tah dámou na ČT, vedla časopis Elle a stála na začátku vzniku přílohy Ona Dnes. Vedle novinářské práce také přednáší pro české i zahraniční studenty médií a žurnalistiky v Praze, v roce 2016 přednášela na univerzitě Clemson v Jižní Karolíně.

Jan Tvrdoň
redaktor

Dosud působil jako vedoucí projektu Demagog.cz, který se stal klíčovým referenčním místem pro ověřování faktických výroků české politické elity a manipulací ve veřejném prostoru. Projekt pod jeho vedením získal Novinářskou cenu za inovativní občanskou online žurnalistiku.

Magdalena Sodomková
redaktorka

Pracovala jako reportérka magazínu Pátek Lidových novin, Reflexu, MF Dnes a České televize. Spolupracovala také na publicisticko-investigativním pořadu francouzsko-německé televize ARTE, psala pro magazín Reportér. Je spoluautorkou dokumentárního multimediálního seriálu Yusra plave o život, který vznikl pro Český rozhlas, BBC World Service a BBC Radio 4. Spolu s ostatními tvůrci za něj získala Novinářskou cenu v kategorii audiovizuální reportáž a zvláštní cenu Mileny Jesenské od Česko-německého fondu budoucnosti. V roce 2015 získala Novinářskou cenu za nejlepší rozhovor.

Pavel Procházka
redaktor

Dlouholetý zástupce šéfredaktora deníku Sport, účastník několika olympijských her a fotbalových mistrovství světa a Evropy, později šéfredaktor pražského deníku 24 hodin a fotbalového magazínu Hattrick. V letech 2004 a 2005 se v deníku Sport spolu s kolegou Luďkem Mádlem podílel na rozkrytí známé korupční „odposlechové“ aféry spojené hlavně s žižkovským fotbalovým bossem Ivanem Horníkem.  

Adéla Vopěnková
redaktorka

V uplynulých letech působila jako redaktorka časopisu Forbes, kde se zabývala byznysem, rodinnými firmami a editovala sekci Investice. Předtím pracovala jako editorka v Hospodářských novinách. Kariéru v médiích odstartovala po studiích v Praze a Londýně v anglickém týdeníku Czech Business Weekly (CBW). Přeložila několik knih. Dnes je editorkou Magnus Magazine.

Jan Kudláček
editor

Působil přes 20 let v televizi Prima jako zahraniční zpravodaj, moderoval publicistický pořad o zahraničních událostech Prima ZOOM svět.

Tereza Mynářová
redaktorka

Zaměřuje se na ekonomická témata – především na vše, co se týká zaměstnanosti, mezd a pracovních podmínek. Kromě toho ráda analyzuje kvalitu života a domácí i zahraniční makroekonomiku. V letech 2011 až 2016 jste mohli číst její články na Aktuálně.cz, následně na webu Finmag.cz. Poslední dva roky působila ve výzkumně-poradenské společnosti Trexima, kde se věnovala odborné publicistice a analýze trhu práce – podílela se na přípravě studií pro Českomoravskou konfederaci odborových svazů, Asociaci samostatných odborů a Svaz průmyslu a dopravy ČR.  

Lukáš Werner
editor

V posledních letech pracoval jako editor domácí rubriky Aktuálně.cz a následně vedl domácí zpravodajství celého newsroomu Economie. Za jeho působení získalo Aktuálně.cz Novinářskou cenu za nejlepší online žurnalistiku.

Ivan Adamovič
editor

Vedl kulturní rubriky Hospodářských novin a Pražského deníku, jako redaktor spoluvytvářel přílohu Pátek Lidových novin. Byl jedním ze zakladatelů sci-fi časopisu Ikarie, později vedl měsíčník Finmag. Je držitelem celkem dvanácti Cen Akademie Science fiction, fantasy a hororu.

Kirill Ščeblykin
redaktor

Pracoval jako šéfredaktor Student Times. Pro tento web pořídil s kolegou Filipem Zajíčkem interview s Andrejem Babišem, které bylo loni v Novinářské ceně vybráno jako nejlepší rozhovor roku. Porotci ve zdůvodnění uvedli, že autoři odhalili aroganci mocného politika, který se sám v rozhovoru diskreditoval.

Hana Mazancová
redaktorka

Pracovala jako reportérka serverů Lidovky.cz a iRozhlas.cz. Zaměřuje se na kauzy spojené s politikou. Rozkryla například podezřele vydělané miliony bývalého senátora Jaroslava Palase nebo zrekonstruovala případ kolem státního podniku Řízení letového provozu a bývalého senátora za ODS Tomáše Kladívka.  

Magdalena Slezáková
redaktorka

Jako editorka vedla rubriku Svět na serveru Lidovky.cz, v posledních letech působila coby zahraniční reportérka na iRozhlas.cz. Specializuje se na východní země, věnuje se zejména Číně a všemu, co souvisí s jejím nástupem do role světové velmoci.   

Michael Švec
editor

Do Nového deníku přechází z pozice editora domácího zpravodajství Aktuálně.cz. Editorsky připravoval webový speciál o dezinformacích, který letos získal Novinářskou cenu. Dříve pracoval jako zahraniční reportér deníku Právo.  

Barbora Janáková
redaktorka

V Novém deníku, kam přechází z iDnesu, bude pracovat jako politická reportérka. Reportérské zkušenosti sbírala dříve také v Právu, na Novinky.cz a Týden.cz.   

Anna Janská
editorka

Do Nového deníku přechází z Aktuálně.cz, kde pracovala jako editorka domácího zpravodajství. V této roli se podílela na zpravodajství k posledním volbám do Poslanecké sněmovny i k přímé volbě prezidenta, které zaznamenalo rekordní zájem čtenářů.   

Eliška Černá
redaktorka

Vzděláním kunsthistorik a historik, bývalou profesí památkář. Jezdila jako delegát České republiky na zasedání kulturních úmluv pod hlavičkou UNESCO včetně vedení diplomatických a odborných jednání za stát. Pracovala v redakci Týden.cz a v Pražském deníku, odkud do Nového deníku přechází. Dlouhodobě autorsky spolupracuje s Pamětí národa.  

Petr Kučera
editor

Do Nového deníku přichází z Aktuálně.cz, kde téměř deset let působil jako editor a vedoucí rubrik Ekonomika a Osobní finance. Předtím byl šéfredaktorem týdeníku Profit a České informační agentury.  

Jan Wirnitzer
redaktor

Jako reportér se dosud zaměřoval zejména na témata spojená s historií a armádou. V poslední době psal pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny, předtím deset let působil v iDNES.cz především v domácí redakci.  

Jan Jiřička
editor

Posledních osm let působil jako redaktor a posléze editor iDNES.cz. Předtím pracoval čtyři roky jako reportér časopisu MF Plus.  

Václav Ferebauer
editor

V Novém deníku bude mít editorsky na starosti online zpravodajství. Poslední čtyři roky se jako redaktor podílel na zpravodajství iDNES.cz.

Adam Hecl
editor

Novinářské zkušenosti sbíral jako redaktor webu Hospodářských novin. Na Aktuálně.cz přispíval obrazovými reportážemi.  

Tomáš Kunc
grafik

Deset let vytvářel interaktivní grafiky pro Aktuálně.cz. Byl autorem animací, které čtenářům přiblížily například atentát na Heydricha nebo zkázu Titanicu. Připravoval grafické a výsledkové speciály k velkým sportovním akcím, jako jsou olympijské hry či fotbalové a hokejové šampionáty.

Eva Mošpanová
redaktorka

Pracovala v redakcích Respektu, Marketing & Media nebo iRozhlas.cz, odkud do Nového deníku přichází. Spolupracovala také s několika redakcemi na Slovensku. Věnovat se bude sociálním tématům a reportážím.

Ludvík Hradilek
fotoreportér

Od roku 1985 spolupracoval se samizdatovou redakcí Revolver Revue. V Listopadu 1989 pomáhal vyrábět Informační servis, ze kterého vznikl týdeník Respekt. V něm působil jako fotograf šestnáct let. V roce 2005 psal komentáře pro Hospodářské noviny. Od února 2006 na stránkách Aktuálně.cz nabízí nový mediální žánr komentované fotogalerie.

Gabriel Kuchta
fotoreportér

Do Nového deníku přechází ze slovenského deníku SME, kde působil jako fotoreportér. Věnoval se jak reportážím, tak portrétní fotografii

Prokop Vodrážka
redaktor

Začínal na Aktuálně.cz, kde psal pro rubriku Magazín, převážně o společenských tématech, popkultuře a videohrách. Do Nového deníku přechází ze Seznam Zpráv, kde působil ve společenské rubrice a následně v domácím zpravodajství. Tomu se bude primárně věnovat i v Novém deníku.

Jana Ustohalová
redaktorka

Sedmnáct let pracovala jako redaktorka MF DNES v Brně. Zabývala se politikou, veřejnými zakázkami, školstvím, menšinami, neziskovým sektorem a sociální problematikou. V roce 2016 získala Novinářskou cenu za regionální žurnalistiku za rozhovor s historikem Davidem Kovaříkem o poválečném odsunu brněnských Němců. V Novém deníku se bude věnovat kromě Brna také investigativním kauzám a reportážím.

Libor Stejskal
editor

Zakládal blogy na Aktuálně.cz a dlouhé roky o ně editorsky pečoval. Dříve pracoval jako šéfeditor v Lidových novinách, MF Dnes a Hospodářských novinách, kde v poslední době rediguje komentářovou rubriku.

Podpořit projekt