Vlastníci

Naším cílem je, aby se Deník N uživil především z předplatného. Rozjezd podobného projektu se však neobejde bez úvodní investice, dokud počty předplatitelů nebudou na potřebné výši.

Tuto nezbytnou investici dali dohromady důvěryhodní čeští investoři, kteří patří mezi zakladatele Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, jenž už tři roky pomáhá menším nezávislým mediálním projektům. Tito investoři drží prostřednictvím společnosti Independent Press a.s. 51 % akcií ve společnosti N Media a.s. vydávající Deník N.

Dalším zakládajícím subjektem je slovenská společnost Denník N a.s. vydávající Denník N. Do vínku Deníku N poskytne veškeré know how, své systémy i obchodní model a patří jí 25,5% podíl.

Zbývající část akcií by měla být postupně v horizontu několika let převáděna klíčovým zaměstnancům společnosti, tedy redakci.

 

Představení vlastníků

Silke Horáková je spolumajitelkou nakladatelské skupiny Albatros Media. Podporuje sociální podnikání, vede semináře o principech úspěšného podnikání v sociálním sektoru a mentoruje sociální projekty. Je spoluzakladatelkou fondu sociálního podnikání Tilia Impact Ventures. Je zakladatelkou a předsedkyní správní rady Nadace Albatros. Je spoluzakladatelkou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Jaroslav Horák je spolumajitelem nakladatelské skupiny Albatros Media, za jejíž úspěšný rozvoj v roce 2014 získal titul Podnikatel roku pro Prahu. Je také investorem a předsedou investičního výboru ARX Equity Partners – skupiny private equity fondů pro střední a východní Evropu. Je členem správní rady Nadace Albatros a spoluzakladatelem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Martin Vohánka stál u zrodu společnosti W.A.G. payment solutions, a.s. (známá pod značkou Eurowag) specializující se na platební řešení pro silniční mobilitu a patřící mezi 6 největších v Evropě. Jako selfmademan se zařadil na 40. místo nejbohatších Čechů (podle časopisu Forbes). Přednáší na Vysoké škole ekonomické v Praze a je nositelem titulu MBA, který získal na univerzitě v Pittsburghu. V roce 2014 se stal finalistou soutěže EY Podnikatel roku. Prostřednictvím nadace Blížksobě podporuje řadu občanských iniciativ a organizací, jež usilují o zvýšení kvality života ve společnosti. Je spoluzakladatelem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Libor Winkler je jeden z hlavních akcionářů a řídící partner finanční skupiny RSJ, která obchoduje na světových burzách a spravuje široké portfolio investic v České republice i zahraničí. Mimo RSJ má podnikatelské aktivity na rodném Ostravsku a spoluvlastní vinařství Dobrá vinice, vinné bary Vinograf či pražskou restauraci Field. Do umění investuje prostřednictvím fondu ProArte, jehož je spoluzakladatelem. Stál také u zrodu Nadačního fondu Neuron na podporu vědy, NF proti korupci a NF nezávislé žurnalistiky či Centra současného umění DOX. Je nositelem filantropické Ceny VIA Bona za rok 2016.

Jan Žůrek spoluzakládal českou pobočku KPMG v roce 1990. Ve společnosti pracoval do roku 2016, posledních šest let jako řídící partner.  V současnosti se podílí na několika projektech private equity. Dále je předsedou výboru pro audit Penzijní společnosti KB. Od roku 2016 je prezidentem České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj (CBCSD) a členem Rady vlády pro udržitelný rozvoj. Působí jako člen Ekonomické rady Arcidiecéze pražské. V organizaci Cesta domů, která poskytuje domácí hospicovou péči, je místopředsedou správní rady.

 

Slovenský Denník N

Denník N založilo 40 novinářů, kteří na konci roku 2014 odešli z deníku SME na protest proti převzetí skupinou Penta. Rozběh byl financován z crowdfundingu a investice společnosti Eset. 51 % má šest spolumajitelů ESETu (Miroslav Trnka, Anton Zajac, Richard Marko, Rudolf Hrubý, Peter Paško, Maroš Grund) a 49 % mají členové redakce Denníku N. Vydavatelství se v současné době pohybuje v zisku a je průběžně financováno předplatným téměř 30 tisíci platícími čtenáři. Web Denníku N, který navštěvuje měsíčně téměř 700 tisíc lidí, tvoří dvě části: redakční články, dostupné v plné verzi pouze předplatitelům, a rychlé zpravodajství s notifikacemi Minuta po minutě, které je zdarma. Obě části fungují jako samostatné mobilní aplikace. Od začátku působení získává Denník N každý rok nejvíce novinářských cen.

Podpořit projekt